телефон приймальні




 

Хмельницький на політичній карті України

 
НапечатьПечатать страницу

Місто над Бугом. Географічний нарис

 

 

 

                              1.  Хмельницький на політичній карті України.

Хмельни́цький (до 1954 року — Проскурів) — місто обласного значення в Україні, центр Хмельницької області, центр Хмельницького району. Географічні координати   49°25’ пн. ш., 27°0’ сх. д.  Вузол залізничних (станції Хмельницький, Гречани і Ракове) та автомобільних шляхів (Чернівці—Старокостянтинів і Львів—Кіровоград—Донецьк). Місто розташоване у східному Поділлі, на берегах Південного Бугу, за 376 км від Києва.

 Засноване у 1431 році. Статус міста обласного значення набуло у 1937 році. Щорічно 29 вересня хмельничани відмічають День міста.

 Населення - 254 000 осіб  (за переписом 2001 року).  Густота населення - 2 953 осіб/км²

Хоча місто Хмельницький не має офіційного поділу на райони, але можна чітко визначити 10 мікрорайонів (Гречани, Дубово, Заріччя, Книжківці, Лезневе, Озерна, Південно-Західний, Ракове, Ружична, Центральний), а також декілька окремих масивів у цих мікрорайонах (Ближні та Дальні Гречани(«Восток»), Ближнє Ракове та ін.) та історичних частин міста (Новий План, Завалля, Старе Місто та ін.).

 

 

Герб і прапор міста Хмельницького (Проскурова) відображають його як адміністративно-територіальну одиницю, виступають як символи місцевого самоврядування і сприймаються як правові знаки міста. З метою відродження духовних цінностей, підняття патріотизму і національної самосвідомості мешканців міста, міська Рада народних депутатів XXI скликання від 27 вересня 1990р. прийняла рішення відродити історичний герб міста Проскурова як герб міста Хмельницького та затвердила "Положення про герб і прапор міста Хмельницького".

Герб міста Хмельницького (Проскурова) являє собою гербовий щит з фігурою - три золоті (жовті) перехрещені стріли (середня - вістрям донизу, дві - під кутом 90 градусів - вістрями вгору) на синьому тлі. Обрамлення щита золоте (жовте). Форма гербового щита - іспанський закруглений щит і його варіанти. Співвідношення ширини гербового щита до його довжини 2 : 2,8. Фігура розташована посередині щита і займає (по середній стрілі) 2/3 довжини щита.

  

  Рішенням одинадцятої сесії міської Ради XXII скликання від 29 жовтня 1997 року затверджений прапор міста Хмельницького. Автор проекту В.Ільїнський, художник, голова обласного відділення Українського геральдичного товариства. Прапор міста Хмельницького являє собою квадратне полотнище синього кольору (кольору поля гербового щита) обрамлене золотою прямою лиштвою. Ширина лиштви - 3 см.

  

У центрі основного поля розміщено головний елемент міського герба (три схрещених стріли), оточений по колу 16-ма гострокутними рівновеликими трикутниками жовтого (золотого) кольору, що виступає на стилізоване зображення сонця, давнього символу Подільського краю, у центрі якого знаходиться місто Хмельницький. Еталон прапора має розміри 100х100 см.

 Через географiчне положення та природнi ресурси Хмельницька область постiйно приваблювала іноземців. У різні роки її завойовували турки, нiмцi, угорцi, полякi, литовцi, австрiйцi, шведи та росiяни. Сліди їх присутності залишилися в історичних памятках, звичаях, культурі і мистецтві, духовному житті. Але подоляни зуміли пронести з глибини віків дух наших пращурів і на першому місці поставити українські традиції.

 

         

 

У 1954 роцi, коли економiка областi перепрофілювалась в напрямку пiдтримки вiйськового сектора, мiсто стало одним iз найбiльш значних вiйськово-iндустрiальних центрів в Українi. Приблизно в той самий час воно було перейменовано на честь Богдана Хмельницького, вiдомого українського гетьмана.

Сьогоднi мiсто підтверджує статус торгівельного центру який склався історично. Він може похвалитися одним із  найбільших оптово-роздрібних ринків. Сюди приїздять люди не тільки з усієї України, а й з Польщі, Білорусі, Молдови та інших найближчих країн-сусідів. Ринок відомий великими розмірами та низькими цінами. За останнє десятиліття у Хмельницькому, як альтернатива оптово-роздрібному ринку виросло багато сучасних торгівельних центрів, у яких передбачені місця для сімейного відпочинку.

У місті проходять ярмарки різних спрямувань. На вулиці Прибузькій відбуваються сільськогосподарські ярмарки. На ньому за цінами виробника в широкому асортименті представлені дари садів та ланів подільського краю. Тут можна не лише поярмаркувати, а й розважитись: послухати гру музичних колективів Поділля, взяти участь у іграх, конкурсах та ін.

У Хмельницькій торгово-промисловій палаті проходять ярмарки інституційного розвитку. Цей ярмарок — подія для організацій, які займаються розвитком громадянського суспільства. Це місце, де користувачі знаходять собі надійних та професійних виконавців, де презентуються унікальні майстер-класи від відомих практиків у сфері інституційного розвитку, тут можна побачити презентації від провідних тренінгових провайдерів.

Ярмарок інституційного розвитку організовує Ресурсний центр ГУРТ в рамках проекту «Інвестуймо в інституційну спроможність громадянського суспільства», що реалізується в межах програми «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується Pact Inc

Хмельницький стає великим діловим центром. Оскільки незалежна Україна продовжує йти до вільної ринкової економіки, Хмельницький твердо притримується цього шляху. Економіка Хмельницького має сильну сільськогосподарську та індустріальну основу, яка опирається на  багаті  природні ресурси області.

Промислові підприємства нашого міста успішно працюють в напрямку подальшого нарощування темпів виробництва за рахунок технічного переоснащення, введення в дію нових виробничих потужностей, формування ефективної маркетингової політики. Найбільшу питому вагу в структурі промислового виробництва міста займають хімічна і нафтохімічна галузь, машинобудівна промисловість, харчова галузь та будівельна промисловість. Стабільно працюють та нарощують обсяги виробництва ВАТ «Укрелектроапарат», ТОВ «Хекро Пет ЛТД», ЗАТ «Маслосирбаза», ВАТ «Хмельницькзалізобетон», СП «Агро Поділля», ТОВ «Трансформатор сервіс», МПП «Схід», ВАТ «Хмельницький обласний пивзавод», КП «Комбінат будівельних матеріалів», ВАТ завод «Строммашина» та інші. З початку 2007 року поступово почали нарощувати обсяги промислового виробництва ЗАТ «Кондфіл» та ВАТ завод «Нева», на яких в останні роки спостерігався спад виробництва.

Високий технічний рівень організації виробництва, надійність продукції в експлуатації, гнучкі ціни сприяють постійному зростанню інтересу до промислових підприємств міста з боку іноземних та вітчизняних споживачів.

Так, трансформаторні підстанції різних модифікацій, що виробляються на ВАТ «Укрелектроапарат» постачаються більш, ніж у 30 країн світу; різнопланова продукція ДП «Новатор» знана в 15 країнах ближнього та дальнього зарубіжжя; майже 60 % загальних обсягів виробництва ВАТ «АК Адвіс» є експортні поставки; попитом користується продукція ВАТ «Хмельницькзалізобетон» — 30 % якої реалізується по всій Україні.

З кращої сторони в місті та за його межами зарекомендувала себе продукція підприємств харчової промисловості. Майже 30 % загальних обсягів виробництва ЗАТ «Хмельницька маслосирбаза» експортується в країни СНГ. Споживачі продукції з товарною маркою «Вершковий рай» задоволені якістю та ціновими показниками товару. Майже 74 % продукції ТзОВ «Хмельницький комбінат хлібопродуктів» експортується у 7 країн СНГ. Живе пиво ВАТ «Хмельницький обласний пивзавод» отримало високу оцінку від жителів та гостей нашого міста.

Місто є воротами мiж Сходом та Заходом. Центр області має не тільки зручне залізничне сполучення з Москвою, Прагою, Братиславою, Варшавою, Будапештом та Бєлградом, а також має аеропорт.  Усi цi особливостi роблять Хмельницький дуже привабливим мiстом.

Хмельницький живе активним життям, підтримуючи зовнішньополітичні зв’язки з багатьма країнами і регіонами світу. Місто є учасником багатьох міжнародних соціальних та гуманітарних проектів. У нього склалися міцні і дружні стосунки з містами-побратимами: Модесто (США), Сілістра (Болгарія), Бєльці (Молдова), Цеханув (Польща), Шицзячжуан (Китай), Бор (Сербія), Крамфорс (Швеція),Тверь (Росія).

 

 

©Управління освіти Хмельницької міської ради, 2021
29000, Україна, м. Хмельницький, вул. Грушевського, 53
info@education.km.ua

© Всі права на матеріали сайту education.km.ua охороняються
у відповідності з законодавством України.
Копіювання матеріалів без посилання на джерело заборонено.
За підтримки: Manhattan institute